Co možná (ne) víte o alkoholu

Přinášíme zajímavé pikantnosti o alkoholu.

Někteří vědci tvrdí, že alkoholismus souvisí do jisté míry i s genetikou. Nizozemští vědci zastávají názor, že za sklon k alkoholismu může jeden gen. Ale nezanedbatelný je určitě i životní styl. Znáte ten příběh? Dva bratři vyrostli s rodiči - alkoholiky. Jeden z nich nepil vůbec a druhý byl také alkoholik. Když se prvního zeptali, proč nepije, odpověděl: "Vy byste pili, kdybyste měli takových rodičů?" Když se druhého zeptali, proč pije, odpověděl: "Vy byste nepili, kdybyste měli takových rodičů?". Pokud ovlivňuje touhu po alkoholu genetika, tak není rozhodujícím faktorem.

Alkohol je už s námi více než 9 tisíc let. V Číně se našly takto staré nádoby s sedlinou alkoholu na dně. Mezi řekami Eufrat a Tigris zase vyráběly z kvašeného obilí alkoholické nápoje. Zato chléb začali lidé údajně péct až o 2000 let později. Je jasné, co bylo v té době přednější :)

Už v ústech se začíná alkohol vstřebávat do krve.

Ženy snášejí alkohol mnohem horší než muži. Důvod je zdravotní - mají jen poloviční hladinu enzymu, který je zodpovědný za odbourání alkoholu z lidského těla.

V medicíně se alkohol používá také v rámci léčby - například jako protijed při otravě metylalkoholem.

Odborníci tvrdí, že časté požívání alkoholu může u žen zvýšit riziko výskytu rakoviny prsu.

Je pravda, že od piva roste břicho? Ne. Pivo má méně kalorií než například kofola. Z piva však i tak tloustneme, protože podporuje chuť k jídlu.

Chcete-li zmírnit následky večerního pití, nelze zapomínat na dostatek vody, protože alkohol dehydruje organismus.

Alkohol lidé pijí, aby se v zimě zahřály. Účinek je však opačný. Alkohol teplo z těla uvolňuje. Roztahuje cévy, což na chvíli může působit jako teplo, ale pro organismus jsou to velké ztráty a člověk se jednodušší podchladí.

Špatná zpráva pro dámy - časté holdování alkoholu podporuje tvorbu nehezkých červených žilek na obličeji a celkově oslabuje pokožku.

Pokud trpí člověk kožními onemocněními jako psoriáza, akné, ekzémy a podobné, alkohol mu nemoc může zhoršit.

Přílišné množství alkoholu ovlivňuje správné vstřebávání zinku, což vede k slabší imunitě - a tím pádem k častějším infekcím. Také může způsobit větší sklon k tvorbě modřin, kvůli nedostatku vitaminu B.

Tak či onak, pokud již nevíte odolat, pijte s mírou. A pokud pijete, neměl by ve vaší výbavě chybět kvalitní alkohol tester, díky kterému bude Vaše pití vždy bezpečné.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení