Kalibrace alkohol testerů

Na našich stránkách prodáváme mnoho kvalitních alkohol testerů. Pro větší přehlednost je máme rozděleny do kategorií v závislosti na jejich používání: osobní, firemní, profesionální, důkazní. Od kategorie firemní a výše musí být kalibrovány testery každých 6 měsíců. Testery pro osobní používání nemusí zcela dodržovat tento časový interval kalibrace, ale my to určitě doporučujeme. Proč? Zde je hned 5 důvodů, kvůli kterým by se měly osobní alkohol testery pravidelně kalibrovat.

 

Důvod č.1: Jistota a přesnost

V podstatě vždy, když si kupujeme nějaké zařízení, očekáváme od něj, že bude delší dobu dobře fungovat. Totéž platí i o testerech, což je velmi jemná elektronika. Jejich nejdůležitější a nejcitlivější část je senzor. Tento senzor je citlivý na mnoho vjemů: nesprávné používání, nesprávné uskladnění, dokonce i na dlouhé nepoužívání. Senzor se může i díky těmto vlivům rozladit a právě kalibrace ho často dokáže dát do původního (fungujícího) stavu.

 

Důvod č.2: Zbytkový alkohol

Osobní alkohol testery se z velké části využívají hlavně kvůli odhalení zbytkového alkoholu v dechu. Ve většině případů měření potřebujeme zjistit, kdy a zda si můžeme sednout za volant po prohýřené noci. Dlouho nenakalibrovaný alkohol tester může mít s nižšími hodnotami problém a může ukázat 0,00 ‰, zatímco důkazní tester policie zachytí i tyto nízké hodnoty přesně a ukáže např. 0,10 ‰.

 

Důvod č.3: Víkendová zábava

Představte si situaci, že jste přišli na větší chatu s přáteli. Baví se spolu okolo 20 lidí a sedm jsou řidiči. Přijde ráno a třeba zjistit kdo a kdy odjede. Všech sedm foukne do testeru, zjistí, že je třeba počkat. O hodinku-dvě zopakují měření aby zjistili, že už mohou řídit. Během 3-4 hodin bylo provedeno 14 měření. V průběhu týdne si majitel alkohol testeru udělal několik měření a možná ještě i udělá. Doporučený limit na měření pro osobní alkohol testery je cca 25 měření za týden. Tímto pádem jsme se dostali za hranici doporučeného počtu měření. V následujícím týdnu již nemusí být tester naprosto přesný kvůli rozladěný senzoru, který v krátkém čase absolvoval svůj týdenní limit.

 

Důvod č.4: Zapomněl jsem si / Nechal jsem si svůj tester v autě

Mnoho lidí si své osobní alkohol testery nechává v autě, protože právě tam je nejvíce potřebuje. Takové uskladnění v žádném případě nedoporučujeme! Vhodná skladovací teplota běžného osobního alkohol testeru je cca 0 °C - 40 °C. Zima a léto může mít pro tester fatální následky. V autě bývá v těchto rizikových obdobích podobná teplota jako venku pokud je zima, v létě i o několik stupňů více. Tyto extrémní podmínky tedy v žádném případě neprospívají senzoru a mohou ho dokonce úplně vyřadit z provozu. V těchto případech kalibrace často pomůže testeru opět se vzchopit.

 

Důvod č.5: Nesprávné jsem použil svůj tester

15-20 minut po jídle, pití a kouření by se nemělo provádět měření. Nejenže tyto věci mohou zkreslit výsledky měření, ale dokáží i rozladit senzor. To znamená, že odchylka daná výrobcem se může dvoj až trojnásobně zvýšit (místo 5% až 10 nebo 15%).

 

Kalibrace je dobrá věc. Udržuje tester v kondici a vy víte, že se na něj dá spolehnout. Dokáže vyřešit nepřesné výsledky z měření, kdy například tester ukazuje 0,0 ‰ při přítomnosti alkoholu v dechu a opačně. Přitom finančně není pravidelná kalibrace náročná věc. Pokud bychom cenu porovnávali s tím, že bychom měli pozitivní výsledek při policejní dechové zkoušce, tak cena pokuty a času investovaného do znovuzískání řidičského oprávnění jsou nesrovnatelně vyšší.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení