Jak na nás působí alkohol? Projevy a schopnosti řidiče za volantem

Jak požitý alkohol ovlivňuje náš úsudek a schopnost řídit? Nabízíme stručný přehled, co se děje se senzomotorickými funkcemi řidiče, který je pod vlivem alkoholu.

Je pravdou, že alkohol působí na každého z nás individuálně, a proto nelze jednoznačně předpovědět reakci každého jedince. Odborníci však shrnuli nejčastější projevy po požití určitého množství alkoholu. Přikládáme hladiny alkoholu v krvi a převážné reakce lidského organismu a také přibližné množství alkoholu, po kterém se člověk do daného stavu dostane.

0,3 - 0,5 ‰ (požití jednoho velkého ležáku nebo 2 dcl vína nebo 4 cl tvrdého alkoholu)

Střední intoxikace, porucha pohybové koordinace, mírné problémy s kontrolou rovnováhy, euforie a snížený úsudek.

0,5 -0,7 ‰ (požití 2 velkých piv nebo 2 vín nebo 2 sklenek tvrdého alkoholu)

Zhoršení efektivnosti pohybů, zpomalené reflexy, zvýšené vzrušení a výřečnost, snížená sebekontrola, nesprávný odhad vlastních schopností vedoucí k chybnému hodnocení situace.

0,7 - 2,0 ‰ (požití 3-5 velkých piv, vín nebo 6-8 sklenek tvrdého alkoholu)

Poruchy rovnováhy a pohybových schopností, snížení práhu citlivosti, chybné porozumění a vyvozování nesprávných závěrů, prodloužené reakce, přecitlivělost, agresívní chování, sexuální stimulace, zvýšení krevního tlaku.

2,0 - 3,0 ‰ (v této fázi je již jakékoliv počítání vypitého množství bezpředmětné :))

Problémy slovně se vyjádřovat, výrazné poruchy chůze, spavost, ve většině případů není možné zaznamenat jakékoliv známky sebekontroly nebo koordinovaných pohybů.

3,0 - 4,0 ‰

Pokles krevního tlaku a tělesné teploty, zhoršení reflexů a závažné poruchy vědomí, které můžou vyústit do komatu.

Více než 4,0 ‰

Hluboké koma, porucha dechového centra, které může být paralyzováno alkoholem. Je to život ohrožující stav.

Paradoxně tvrdý alkohol ovlivňuje hladinu alkoholu v krvi nejméně a pivo nejvíce.

Je zřejmé, že řízení pod vlivem alkoholu, i kdyžjde jen o malé množství, může snadno skončit tragicky. Stačí malá nepozornost, mírně zpomalené reflexy a řidič může zničit život nejen sobě, ale i jiným. Proto je odpovědnost za volantem klíčová. A právě proto by kvalitní alkoholtester z naší široké nabídky produktů měl být povinnou součástí výbavy každého řidiče, aby si mohl být jist, že neohrožuje sebe ani společnost.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení