Alkohol na pracovišti

Hlavní důvody konzumace alkoholu na pracovišti

Platí obecně známé pravidlo: kdo s alkoholem v práci začne, nečeká ho nikdy nic dobrého. V případě konzumace alkoholu v práci jsou sankce velmi tvrdé, co si bohužel zaměstnanci dané firmy zřejmě neuvědomují. Současní zaměstnavatelé si s tímto problémem nevědí rady, i když jde obvykle z jejich strany o hlavní důvod, proč zaměstnanec začne pít alkohol v práci. K hlavním příčinám pití alkoholu na pracovišti patří několik velmi důležité aspekty, kterým se dá jednoduše zabránit při dobré týmové spolupráci mezi nadřízeným a jeho podřízeným:

  1. Nadměrný stres, který nemá konce. 21. století patří k nejkritičtějšímu období. Nestíháme práci, všechno je hektické a nevíme, co dřív udělat. Následně vzniká dlouhotrvající stres, který někteří zaměstnanci řeší alkoholem. Samozřejmě se tím nic nevyřeší. V tomto případě si musíte umět uspořádat myšlenky a černým vyznačit priority a činnosti, které jsou pro vás důležité a musíte je zvládnout. Určitě to není konec, stres můžete hravě vyřešit, když si doslova a do písmene dupnete a řeknete si, že všechno se dá vyřešit i bez stresu.

  2. Velký objem práce, který nelze zvládnout za jeden den či v termínu, který byl předem dán. Dostanete spoustu úkolů a ne vždy jde o aktivity, které jsou jednoduché, ztratíte dokonce dobrý pocit z práce. Pokud si nejste jisti, že práci zvládnete provést do termínu, který musíte splnit, raději se předem zeptejte vašeho nadřízeného, ​​zda se s tím nedá něco dělat. Komunikací vyřešíte jakýkoliv problém. Dohoda je v kterékoli práci nesmírně důležitá, právě tou se buduje dobrý kolektiv a tím pádem jsou i lepší hmatatelné výsledky.

  3. Cestování, práce mimo domov. Nejednou se stává, že musíme cestovat za prací do sousedních zemí a v horších případech i na opačný konec světa. Netřeba hned podlehnout síle alkoholu a propadnout mu na celé čáře. Časté rozhovory s rodinou a přáteli vám dodají nové myšlenky a lepší náladu. Sklenku dobrého vína může pomoci, ale není nic lepšího, než slyšet hlas svých dětí, případně partnera. Nebojte se konverzovat o jakýchkoli problémech, které vás trápí a řekněte si i zážitky, které jste zažili během práce.

  4. Nepravidelná pracovní doba či třísměnný provoz. Další ze starostí, které na vás den co den číhají. Pokud máte nepravidelnou pracovní dobu, netřeba mít nervy a třeba zatnout pořádně zuby. Přece jen práce šlechtí tělo i duši a v první řadě vyděláváte peníze kvůli vašim potřebám. Všechno má své světlé stránky a na to třeba vždy myslet.

 

Co říkají psychologové na aktuální situaci alkoholismu v práci?

Hlavní a nejvážnější problém je jednoznačně dostupnost alkoholu na pracovišti a jeho tolerance. Zaměstnavatelé by se měli postarat například o podávání nealkoholických nápojů a lidé, kteří mají stresující pozice, by měly absolvovat relaxační programy. Psychika je klíčový faktor nejen v osobním životě, ale i v profesionálním působení každého lidského jedince.

 

Co způsobuje alkohol na pracovišti?

Jedním slovem - PROBLÉM! Alkohol na pracovišti může způsobit nejen zdravotní nehody, ale pomáhá i k lidským, resp. společenským rozvratem mezi zaměstnanci. Vaše motorické schopnosti či úsudek klesají a nemusíte podávat dobré výkony, jaké se od vás očekávají. Rovněž bezpečnost není na úrovni a v nejhorším případě může vzniknout závislost na alkoholu a tehdy vám zbývá buď opustit práci, nebo absolvovat odvykací program. Alkoholici v práci se snaží získat lidi na svou stranu. Činnosti jako snažení, disciplína v práci či plnění povinností nejednou nedodržují.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení