To, že alkohol za volant nepatří, je samozřejmost. Ale co když Vás navzdory autu na parkovišti přepadne touha uhasit žízeň pivem? No jasne, nealko!
Existují dva základní způsoby výroby nealkoholického piva - buď se destilací alkohol odstraňuje z klasického piva, nebo se při výrobě využije kvasný proces takovým způsobem, aby alkohol vznikl pouze v minimálním množství.
Na našich pultech najdete hned několik značek nealkoholického piva. Třeba si však dávat pozor, navzdory svému názvu může obsahovat až do 0,5% alkoholu. Je to malé množství, ne však zanedbatelné, hlavně při vypití několika piv za sebou.
Je tedy možné nafoukat po nealkoholickém pivu?
My jsme to pro Vás otestovali! Použili jsme kvalitní a spolehlivý alkohol tester AL 9000Lite (disponuje fuel cell senzorem) - a dechovou zkoušku jsme provedli vždy 10 minut po dopití. Po prvním pivu ukázal alkohol tester nulu. Po druhém pivu rovněž. Při třetím pivu však alkohol tester ukázal pozitivní výsledek - 0,11 promile.
Z naší zkoušky vyplývá, že jedno - dvě nealkoholická piva nijak neovlivní Vaše jízdní schopnosti. Při dalším si však už třeba dát pozor, protože alkohol v dechu není jen číslo. I při tak nízké hodnotě se můžete stát hrozbou pro silniční provoz - často stačí pouze o sekundu pozdější reakce a věci se už nedají vrátit zpět. Pijte proto zodpovědně, i nealko, a nezapomeňte mít vždy u sebe vlastní alkohol tester.
Pikantnost na závěr: První nealkoholické pivo u nás se začalo vyrábět v 70. letech v Československu s názvem Pito - bylo určeno přímo pro řidiče - od čehož je odvozen i jeho název pivo-AUTO.